Всяко бебе се ражда с вградена система за реакции и защитни механизми-рефлексите. Рефлексът представлява автоматична реакция на дразнители от околната среда. Например, ако на бебето му е студено или е гладно, изпитва нужда да бъде прегърнато или е мокро и т.н.
Рефлексите се появяват по различно време и според тази времева линия се разделят на безусловни и условни.
Безусловните рефлекси са вродени. Голяма част от тях са активни още по време на бременността или се активират по време на раждането. Затова при бебетата родени с помощта на различни оперативни техники- секцио и др. е важно те да бъдат активирани и след това внимателно проследявани.
Условните рефлекси се придобиват по време на развитието на бебето. Те се изграждат на основата на безусловните под влиянието на околната среда и начинът, по който се грижите за детето.
Ако използваме метафора за по-лесна представа то безусловните рефлекси са семената. Те имат нужда да бъдат посадени, поляти с вода и сложени на слънце. От тези семена ще се появи растение. Това е началото на условните рефлекси. Ако поливате растението правилно и се грижите добре за него то ще се превърне в дърво-това са първите опити за движения. Ако дървото има всички необходими условия то ще даде плод- това са съзнателните и целенасочени движения на бебето и малкото дете-хваща, дъвче, пие, търкаля с ръка, пълзи, ходи, тича, хваща, хвърля, рита, стори кули, реди пъзел и т.н.
Познаваме над 70 безусловни рефлекси, като 25 от тях се смятат за изключително важни за раждането, оцеляването и развитието на бебето.
Повечето е тези първични, безусловни рефлекси са активни само през първите шест месеца след раждането. В тази половин година, с натрупването на опит и развитието на двигателните умения, те се надграждат и се превръщат в условни рефлекси и/или в съзнателни движения на тялото.
Защо е важно да познаваме поне основните безусловни и условни рефлекси?
Не е ли това работа за неонатолозите и педиатрите?
Познаването на някои от основните рефлекси е най-най-лесния начин да отговорим на въпросите, който всеки родител си задава- Как се развива моето бебе? Всичко наред ли е? Грижим ли се добре за него?
Защото правилната и навременна поява, развитие и надграждане на рефлексите означава, че нервната система на вашето бебе се развива добре.
В случаите, когато има налични безусловни рефлекси, но те не изчезват във времето, когато се очаква да го направят е необходимо веднага да се предприемат мерки.
За щастие, тези мерки представляват упражнения или леки промени в околната среда (вашето жилище или начинът, по който се грижите за бебето), които са много лесни за изпълнение.
Тази статия е част от новата ми инициатива „Да решим заедно на каква информация да посветим една седмица“ на моята страница във Фейсбук.
Направи ми впечатление, че колеги логопеди и ерготерапевти избраха тази тема, но малко от родителите я разпознаха като важна. А, тя е повярвайте, една от най-важните през първата година.
Ако безусловните рефлекси не се превърнат в условни и след това в движения ще видите това като проблем, но малко по-късно.
Например, ако на детето ви му е трудно да се научи да лази, да ходи или ходи на пръсти, да хваща с цяла ръчичка, да хваща моливче, да се храни с лъжичка, да пие от чаша, да се облича/съблича, да говори, да чете и пише години след тези златни шест месеца след раждането му.
Надявам се, че след този увод темата за рефлексите ще ви стане интересна и важна.
Следващата статия ще посветим на „най-плашещия“ рефлекс: стреснатото бебе или Рефлекс на Моро.
Ако нямате търпение и искате веднага да научите повече-отворете книгата ми „Твоето невероятно бебе“ на страница 53.