Разпознавате ли знаците на умореното дете?

Много често се сблъсквам със ситуацията, при която дете, което е видимо уморено, подава сигнали за това към неговите родители, които се суетят наоколо и се опитват да го успокоят, без съобразяват с тях и на фона на неутешим плач.

Дори най-малките бебета дават да се разбере, че изпитват някакъв дискомфорт. Има много предупредителни знаци и при това децата ви ги показват много преди да се стигне до ситуацията, в която то плаче, а вие нищо не можете да направите за да го успокоите.

Повече подробности за причините за детския плач можете да видите в това видео, а за да не се стига дотам научете повече за това как детето ви подава знаци, че е уморено в следващия списък.

Признаци на преумора. Защо е важно да ги разпознавате?

Бебетата и малките деца се преуморяват много лесно. Малко по-продължително излагане на шум, повече светлини или хора, дори повече удоволствие от играта могат да пренаситят сетивата им и това да доведе до преумора.

Преумореното дете се успокоява много по-трудно и за да заспи му трябва много повече време.

Децата подават знаци, че са уморени най-вече чрез промяна в тяхното поведение. Например, детето ви може да стане раздразнително, агресивно или прекалено взискателно.

Как да разпознаем умореното дете?

Новороденото дете със сигурност ще бъде уморено, ако остане будно повече от половин час. Постепенно този период се увеличава и във възрастта до една година достига до два часа и половина.

За възрастта 3м.- 6м. : от  един час до час и половина

За възрастта 6м.-12м.: от час и половина до два часа и половина

За възрастта 12м.-18м.: детето ви ще бъде уморено, ако пропусне сутрешния или следобедния си сън.

Признаци за умора при най-малките:

  • Дърпат си ушите
  • Стискат ръце в юмрук
  • Смучат си пръстите
  • Трептене на клепачите
  • Намръщване или изглеждат притеснени

Признаци за умора във възрастта след 6м.:

  • Прилепчивост(искат да се гушкат повече от обичайното)
  • Мрънкане, хленчене(без плач)
  • Изискват постоянно внимание-без възрастния да отклонява поглед
  • Не се заиграват с играчки

Понякога е трудно да се определи дали мрънкането и хленченето са от преумора или от глад. Това лесно може да се провери. Ако детето ви се е хранило в последния един час, то най-вероятно е уморено. За всеки случай предложете храна. Ако то опита, но не се храни, най-вероятно става дума за умора.

Ако вашето дете показва признаци на умора е добре да намалите стимулацията, която получава и да го подготвите за почивка/сън. Имайте предвид, че трябва да действате още при първите признаци за умора, защото при малките деца преминаването от умора към преумора става много бързо.

Какво можете да направите за да осигурите възможност за почивка на вашето дете?

  • Намалете стимулите за сетивата: шум, светлина, бързо движещи се обекти.
  • Осигурете тихо място за почивка, ако сте навън или го заведете в стаята, в която спи по принцип
  • Приберете играчките по местата им
  • Дръпнете завесите или намалете светлината
  • Гушнете детето, залюлейте го леко
  • Изпейте тиха, приспивна песничка
  • Осигурете оптимална температура(някой бебета обичат да бъдат на по-топло/студено)

Ако искате да научите още по темата вижте тук:

  1. Hiscock, H., Cook, F., Bayer, J., Le, H.N., Mensah, F., Cann, W., Symon, B., & St James-Roberts, I. (2014). Preventing early infant sleep and crying problems and postnatal depression: A randomized trial. Pediatrics, 133(2), 346-354.
  2. Price, A.M., Brown, J.E., Bittman, M., Wake, M., Quach, J., & Hiscock, H. (2013). Children’s sleep patterns from 0 to 9 years: Australian population longitudinal study. Archives of Disease in Childhood, 99(2), 119-25. doi: 10.1136/archdischild-2013-304150.

Надявам се, че намерихте полза от прочитането на тази статия. Ще се радвам, ако я споделите с приятели в социалните мрежи.

Така помагате да достигнем до други родители, които имат нужда от отговори за своите въпроси!

Снимка:hotoAlto/Ale Ventura

 

Всички права запазени. Powered by Taktix Group Ltd.