Този рефлекс предотвратява риска бебето да остане да лежи по корем с лицето надолу и да спре възможността му да вдишва.
Функция: защитна
Активност: от 18 г.с. до 2/4/6 месец след раждането
Как изглежда?
Този рефлекс се активира, когато новороденото се окаже с лице към повърхност. Позволява на новороденото да обръща главата си вляво и вдясно и да избегне запушването на носа и устата.
Как да проверим?
Пасивно обръщаме главата на бебето вляво/вдясно. В посоката, в която обръщаме главата ръката и кракът се изпъват, а другата ръка и другия крак се свиват.
Как се преобразува?
От гледната точка на психомоторното развитие на детето този рефлекс има две много важни функции: координация между око и ръка и влияе пряко върху развитието на латералността.
Латерално означава странично. Представлява осъзнаването на лявата и дясната половина на тялото и е част от т.нар. схема на тялото. Най-известните прояви на латералността са левичарството и десничарството. Ако погледнем по-голямата картина (схемата на тялото), то този рефлекс е основата, върху която се изгражда представата на децата за собственото им тяло (къде се намира крак, ръка, гръб, нос и т.н.).
Какво забавя преобразуването на рефлекса?
Липсата на масаж, гимнастика в ежедневната грижа за бебето както и поставянето в обсега на бебето само на статични обекти могат да забавят преобразуването на рефлекса и той остава активен много по-дълго време от необходимото.
Какво да направите у дома?
Можете да подпомогнете преобразуването на този рефлекс в съзнателни движения като включите в ежедневната грижа за бебето масаж, пасивна гимнастика и гушкане.
Нежните, поглаждащи движения от двете страни на гръбначния стълб са особено подходящи за тази цел.
Друго подходящо упражнение е проследяването с очи на предмет. Привлечете вниманието на бебето с играчката и започнете бавно да я придвижвате от ляво на дясно и обратно. Не забравяйте да държите играчката на около 10-15 см от бебето.
Други подходящи упражнения ще намерите на стр. 159 на книгата „Твоето невероятно бебе“. Съобразени са изцяло с невропсихичното развитие на бебето и са разделени по месеци.
Какво ще се случи, ако асиметричен тоничен шиен рефлекс не се преобразува навреме?
Отнасяме този рефлекс към възможностите на детето за координация на тялото. От неговото правилно преобразуване (от рефлекс в осъзнато движение) зависят голяма група от двигателните умения: достигане и хващане на предмет с ръка, пълзене, катерене, ходене, каране на колело, самостоятелно хранене с прибори и т.н. до писане и четене.
Някои автори отбелязват, че ако детето ви в предучилищна и училищна възраст:
- среща трудности с пресичането на въображаемата средна линия на тялото
- имат проблеми с баланса и координацията на тялото
- срещат затруднения с преписване на символи/букви от дъска
- често губи реда си
- има знаци за дефицит на вниманието
- трудно изразява мислите си чрез писане
е много вероятно тези симптоми да са свързани с не добре интегриран асиметричен тоничен шиен рефлекс.